A mai gésák még mindig hagyományos gésaházakban élnek (okiya) hanamachi-nak(virág város) nevezett negyedekben, általában a tanuló időszakukban. Sok tapasztalt gésa elég sikeres ahhoz, hogy az önálló életet válasszák. Az elegáns, gazdag kúltúrájú világot, aminek a gésák szerves részét képezik, karyukai-nak (a virág és fűzfa világa) hívják.
A fiatal nők akik gésává szeretnének válni általános iskola végeztével, vagy akár középiskola vagy egyetem elvégzése után, így sok nő kezdi a karrierjét felnőttként. A gésák megtanulnak játszani hagyományos hangszereken: shamisen, shakuhachi (bambusz furulya), dobok. Megtanulnak hagyományos dalokat, hagyományos japán táncot, tea szertartást tartani, prózákat és verseket. A többi gésa figyelésével és a gésaház tulajdonosának segítségével, a gyakornokok beletanulnak a kimonó kiválasztását és hordását övező komplex hagyományokba, és az ügyfelekkel való bánásmódba.
Sokan Kyotot tartják annak a helynek, ahol ma a gésa hagyomány a legélénkebb, beleértve Gion Kobut. A gésákat ebben a negyedban geiko-nak hívják. A Tokyoi hanamachik, Shimbashi, Asakusa és Kagurazaka szintén nagyon ismertek.
A mai modern japánban gésákat és maikokat ritkán látni a hanamachikon kívül. Az 1920-as években több mint 80000 gésa volt japánban, de ma már jóval kevesebb van ennél. A pontos számuk ismeretlen a kívülállóknak, 1000 és 2000 között van becsült számuk, legtöbbjük Atami külvárosában van. A leggyakoribb látványt azok a túristák nyújtják, akik fizettek, hogy maikonak öltöztessék őket.
A lomha gazdaság, a csökkenő érdeklődés a hagyományos művészetek iránt, a virág és fűzfa világának exklúzív természete, és annak a költsége, hogy valakit egy gésa szórakoztasson mind hozzájárult eme hagyomány hanyatlásához.
Gyakran bérelnek fel gésákat partykra és összejövetelekre, hagyományosan teaházakban komplikáltak(??, ochaya) vagy egy hagyományos japán étteremben (ryotei). A munkaidejüket egy füstölő leégésének idejével mérik, ezt senkodai-nak (???, "füstülő bér") vagy gyokudai-nak (?? "ékszer bér") hívják. Kyotoban az "ohana" (??)) és "hanadai" (??), jelentésük "virág díj", kifejezéseket részesítik előnyben. Az ügyfél a gésa szakszervezeten(?? kenban) keresztül szervezhet programot gésákkal, amely szakszervezet számon tartja minden gésa napirendjét és elrendezi időpontjaikat a szórakoztatásra és a tréningre is. |