Japnban, Honshu sziget kzps rszn, a szigetet keresztirnyban tszel nagy trsv, az. n. Fossa Magna hzdik. A bonyolult szerkezet kvetkeztben vltozatos domborzat alakult ki: az „rok” vonalban igen ersen sszetrt, 2000 m-t meghalad magassg vulknokkal koszorzott hegysgek emelkednek, kztk pedig kisebb, durva trmelkekkel kitlttt szerkezeti medenck (mint pl. a Kofui- s az Uedai-medence) sorakoznak.
A Fossa Magna peremn tallhat a szigetvilg leghatalmasabb vulknja s egyben legmagasabb (3776 m) pontja, a Fuji-san* (Fudzsi-szan) vagy rviden Fuji.
A kzel tkletes kp formj, 35 km tmrj tzhny klnlegessge, hogy kzetanyaga bazaltos jelleg.
A Fuji tulajdonkppen tbb rtegvulkn egymsra, ill. egymsba plse rvn jtt ltre. A legidsebb (kb. flmilli ves) egy eltemetett sztratovulkn, a Komitake; erre teleplt a Ko (azaz )-Fuji, amely kb. Kr.e. 80 000-10 000 kztt pr szz ves sznetekkel folyamatosan mkdtt, vgl erre a mai Shin (Sin, azaz j)-Fuji, amely kb. 5000 ve hasonlkppen hossz nyugalmi peridusokkal, de lnyegben folyamatosan aktv. Egyes szmtsok szerint az elmlt 80 000 v alatt a Fuji mintegy 400 km3 vulkni kzetet „termelt”. A japnok ltal szentknt tisztelt tzhny kzponti krtere 700 mter tmrj s 200 mter mly. Oldalain kb. 60 parazitakrter nylik [sok kutat ezrt is az „Etna-tpus” vulknok kz sorolja]; az szakibl kifolyt lva gtolta el azt az t gynyr tavat, amelyek szakon a Fujit flkrben vezik. A legnagyobb mellkkrter dlkeleten tallhat, ez a „hromfej” Ashitaka-yama (Asitaka-jama, 1187 m), mely tisztn lvbl pl fel.
A vulkn a legutbbi 1200 vben 13 alkalommal mkdtt. Klnsen 800-ban volt nagyon heves kitrse, amelynek sorn 35 napon t folyt a lva a kzponti krterbl; a lvafolyamok nagy terleten ma is tanulmnyozhatk. A legutols kitrse 1707-ben volt. Akkor egy parazitakrter – a Hoei-san a dlkeleti lejtn – nylt meg, s a kitrs nyomn 0,85 km3 tmeg tefra fedte be a vulkntl keletre es terleteket. Aktivitsa ma ugyan mindssze gzexhalcikban nyilvnul meg, de szinte biztos, hogy csak alszik, hiszen kt kitrsi idpont kztt is (pl. 1083-tl 1511-ig) hossz nyugalmi szakaszok jellemeztk.
A Fuji meredek, 20-35-os lejtin gyakoriak a csuszamlsok, st az erdhatr (2500 m) fltt tlen lavink is sokszor keletkeznek. A lepusztuls mrtke jelents, a hegy oldalba sokfel mly erzis barzdk s vlgyek mlylnek, melyek mr a krterperemen megkezddnek. A zarndokok s turistk szzezrei is szerepet jtszanak a nagyon ers erzi kialakulsban. rdekessg mg, hogy a hegy oldalban szp lvacsatorna- s gzexplzis barlangok is tanulmnyozhatk, a leghosszabb mintegy 1300 mter. |