A legels szamurjkormny ta, a Kamakura peridus alatt (1185-1233) a kardvvs a lovaglssal s az jszttal egytt alkottk a f harmvszeti rendszert a katonai klnoknak. Ezalatt a kendot ersen befolysolta a Zen Buddhizmus. A szamurj kiegyenlthette nltnek semmibevtelt a harc hevben, ami ellengedhetetlenn vlt a gyzelemhez ms-ms harcokban. Ezek a kardforgatk alaptottk a kenjutsu iskoljt, amely vszzadokon t llt, majd a mai kendo alapjv vlt. Az iskolk nevei tkrzik az alaptk egyni felfogst is. Ott van pldul az Itto-ryu, amelynek jelentse 'Az egyedli kard iskolja' amelynek alaptja gy gondolta, hogy minden lehetsges vgs karddal benne van egyetlen eredeti esszencilis vgsban. A Muto-ryu 'Kard nlkli iskola' kifejezi Tesshu Yamaoka felfogst arrl, hogy 'nincs kard az elmn kvl'. Ez a gondolat hasonlan kifejezi a megrtst a kenjutsuban tovbbadott gondolatmenetnek. A hivatalos kendo gyakorlatokat, mint ms kzdsportokban itt is katknak, magyarul formagyakorlatoknak nevezik. Ezek mr vezredekkel ezeltt kialakultak s a harcosok ismteltk ezeket gyakorls kppen. A katkat ma is rzi a kendo, de persze mr szmos talakulson mentek t.
A Shotoku korban(1711-1715) Naganuma Sirozaemon Kunisato bevezette a bambusz gyakorlkardot, a shinait, s a pnclt, a bogut. Naganuma fejlesztette ki a kendo-gut(a vdfelszerelst) s olyan gyakorlati elemeket krelt melyekben a shinait kell hasznlni.
Emellett Yamada Heizaemon Mitsunori, Naganuma harmadik gyereknek s a Kashima Shinden Jikishinkage-ryu kenjutsuiskoljnak nyolcadik igazgatjnak srkvn ll, hogy tevkenysgei kzt a bokuto s a shinai fejlesztsre sok idt fordtott. A pnclba pldul vasat, a karvdbe pamutot tetetett. Kunisato Heizamon hallig dolgozott egytt apjval, hogy tkletestse a felszerelst.
Ezt tartjk szmon a modern kendo kialakulsnak koraknt. A kendo elkezdett elterjedni, s meg sem llt a 18. szzad vgig. A vdfelszerelssel valdi helyzeteket imitlhattak, hiszen a kard viselje teljes ervel alkalmazhatott technikkat, a srls veszlye nlkl.
Sok olyan eszme melyet a Zen buddhizmusbl vett t a kenjutsu, ma mr a magas fokon ztt kendo alapszablynak szmt. Pldul a 'mozdulatlan elme' gondolatt Fudo Myo-O istensgtl vettk t, aki a Fny t kirlynak egyike a Shingon Buddhizmusban. A fudoshin kimondja, hogy a kendokt nem vezetheti dh vagy flelem. Hasonlt ez a kikts a rgi szamurjok megvilgosodshoz.
A Dai Nippon Butoku Kai-t 1895-ben alaptottk s arra hivatott, hogy npszerstsen s vglegestsen bizonyos harcmvszeti gak rendszert Japnban. k vltoztattk a Gekiken 'lesjt kard' nevet kendora 1920-ban. A kendot, mint minden ms harcmvszetet betiltottk 1946-ban. A kendo 1950-ben trt vissza, mint 'Shinai verseny' s 1952-tl vette fel jra a kendo nevet.
Ekkor alaptottk a Kendoszvetsget is, amelyet azonnal kvetett a Japn fggetlensg, gy a tbbi kzdsport is visszatrt a kztudatba.
A Nemzetkzi Kendoszvetsget alaptottk legksbb, 1970-ben, s kifejezetten csak a kendot, iaidot s jodot volt hivatott elterjeszteni. Innentl tartottk a Kendo vilgbajnoksgokat is melyet 2009-ben Braziliban, Sao Pauloban rendeznek/rendeztek. |